Siz Malta Yemeklerini tattiniz mi ? Geleneksel Malta Yemekleri Nelerdir ?

Siz Malta Yemeklerini tattiniz mi ? Geleneksel Malta Yemekleri Nelerdir ?

Avrupa’da Akdeniz gunesi arayanlarin en cok tercih ettgi ulklererden biri hic kuskusuz Malta. Kum deniz gunes doga tarih ve tabiki essiz Akdeniz mutfagi. Malta Avrupa ve Afrika arasinda bulundugu yer nedeniyle yeme icme kultlerini tam olarak kaynastigi bir yerde. Iste Malta’min gelenksel mutfagindan ve sokak lezzetlerin ornekler.

malta yemekleri, geleneksel malta yemekleri

1. Malta Ekmegi

Maltalıların yurt denilince özledikleri bir yiyecek türü varsa o da Malta ekmeğidir. Geleneksel olarak fırınlanmış Ħobż tal-Malta‘nin dışı sert ve gevrek bir kabuğa, içten yumuşak ve kabarık beyaz ekmeğe sahiptir ve yerel süpermarketten alışık olabileceğiniz normal bir somun dilimlenmiş beyaz ekmeğe benzemez.Bu büyük (veya daha küçük – farklı boyutlarda gelir) yuvarlak somun ekmek genellikle bütün veya dilimlenmiş olarak satın alınır ve bazen bir yemeğin yıldız karbonhidratı ve bazen de o kalın, lezzetli Malta güvecinin son parçalarını almanıza yardımcı olan paspastır. sadece doyamazsın. Aslında, yemek masasında ‘temizlemeye’ izin veren çoğu yemekle birlikte servis edilir ve genellikle yerel restoranlarda yemeğinize eşlik etmesi için servis edilir.

2. Pastizzi, Malta Boregi

1990’larda McDonald’s, Burger King ve KFC Malta‘da ortaya çıkmadan önce, Maltalılar için fast food, Malta’daki sokak yemeklerinin temel taşını oluşturan süper lezzetli (ama aynı zamanda inanılmaz derecede yağlı) tuzlu atıştırmalıklar almak için en yakın pastizzeria’ya yürümek anlamına geliyordu.

malta yemekleri, geleneksel malta yemekleri

En popüler atıştırmalık pastizzidir – belirli şekillerde oluşturulmuş ve ricotta peyniri veya bezelye ezmesi (Maltaca piżelli) ile doldurulmuş kabarık hamur işi. Ayrıca en yağlı kare pizza dilimlerini (yine de çok lezzetli ve kabarık) ve Qassatat (peynir, bezelye ve ıspanakla doldurulmuş farklı hamur işi türleri), sosisli rulolar (peynir dolgulu türü seçebilirsiniz) gibi tipik Malta atıştırmalıklarını bulacaksınız. Ekstra bir kötülük dozu için bir İtalyan markası olan Wudy), Arancini (pane kabuklu domates aromalı pirinç topları) ve Timpana (popüler bir makarna fırını tabağı).

3. Malta’da Balik Yemekleri

Balık, çevresindeki sularda balık bulmanın nispeten kolay olduğu bir ada olduğu için Malta’da her zaman popüler olmuştur.Yerel restoranlarda her gün taze olarak servis edilen her çeşit yerel balığı bulabileceksiniz, ancak Maltalılar arasında geleneksel olarak daha popüler olan belirli balık türleri var.Birincisi, Malta’da 15 Ağustos (Lampuki (çoğul) balıkçılık sezonunun başlangıç ​​tarihi) döneminde mevsimsel olarak avlanan ve taze av olarak sunulan Lampuka, (Mahi-mahi olarak da anılan bir yunus balığı türü), ayrıca resmi tatil) Aralık ayının sonuna kadar. Lampuka’yı yılın diğer zamanlarında tadabileceksiniz, ancak belli ki o kadar taze olmayacak. Yine de zaman ayırmaya değer!

Kızarmış balık olarak mevcut olmasına rağmen, oldukça popüler bir şekilde turta şeklinde de servis edilir (Torta tal-Lampuki).Denemek için başka bir balık türü, Pixispad (ızgara kılıç balığı bifteği) adı verilen bir yemek olarak hazırlanan yerel olarak yakalanan kılıç balığıdır. Zeytinyağında kızartılmış, limon eklenmiş – Süper lezzetli. Ayrıca, genellikle deri üzerinde ızgarada pişirilen çipura, levrek ve orfoz türlerini veya zeytinyağı, limon, tuz/biber baharatı ve bazen kapari ile al cartoccio (İtalyanca terim folyoda pişmiş gibi bir şey anlamına gelir) bulacaksınız. Aslında genellikle hangi yöntemi tercih ettiğinizi sorarlar.

5. Geleneksel Malta Yemegi, Tavsan

Malta dışındaki çoğu insan muhtemelen tavşanları “çocuklar için güzel bir evcil hayvan” olarak düşünse de, Malta’da tavşan daha çok bir yemek olarak servis edilir, en popüler olarak kızartılmış (bazen domates soslu ve bezelyeli spagetti ile) veya güveç (Stuffat) olarak servis edilir. Tal-Fenek).

Malta’da Noel gelene kadar tavşanları evcil hayvan olarak besleyen hiç kimseye rastlamadığımı belirtmek önemli. Tavşanlar yetiştirilir VEYA evcil hayvan olarak tutulur (ve tüketilmez). Çoğu Avrupalı ​​için zor bir satış olacak, ancak vegan veya vejeteryan olmadığınız sürece bu gerçekten önemli değil. Aslında çok lezzetli. Genellikle yabancılar tarafından tavuğa benzetilen zengin bir lezzet ve yerel halk arasında neden popüler bir seçim olduğu anlaşılabilir. Yemek bazen fenkata adı verilen tavşan için özel olarak düzenlenir. Bu yabancıdan iki ipucu: Adadaki en şanssız tavşan tüketicisi olabilirim, ancak düzenli olarak küçük kemik parçaları buluyorum ve şimdiye kadar dişçiye gitmeden kaçabildiğim için şanslıyım. Küçük ısırıklar alın. Küçük köylerde tavşan servisi yapan bazı restoranlar veya barlar, yemeğe böbrek ve karaciğer parçaları dahil edilerek servis edilebilir. Bu sizin için de çok uzak bir köprü ise, bu şekilde servis edilip edilmediğini ve olmamasının istenip istenmediğini kibarca doğrulayabilirsiniz.

5. Kinnie

Kinnie sadece Malta’da üretilen bir meşrubattır ve İngiliz iseniz biraz Marmite veya Bovril’e benzer. Merak etmeyin tadından bahsetmiyorum, Kinnie’yi ya sevdiğinizden ya da nefret ettiğinizden bahsediyorum.

Şahsen ben gerçekten çok seviyorum, özellikle sıcak bir yaz gününde. Daha önce tatmış olma ihtimaliniz olmayan ve kesinlikle denemeye değer olan belirli bir tür acı portakala (Akdeniz chinotto olarak anılır) borçlu olduğu acı tatlı bir tada sahip bir içecektir. Ayrıca votka ve rom gibi alkollü içecekleri denemek için harika bir karıştırıcıdır ve genellikle tadı en iyi soğuktur. “Profesyonel” olmak istiyorsanız, daha güçlü ve daha belirgin bir tada sahip olan Kinnie Zest adlı bir çeşidi var. Orijinaline benzer, sadece daha güçlü (ve kişisel zevkinize bağlı olarak daha iyi veya daha kötü).

Malta’da gezilecek yerler mi dediniz ? malta gezi notları icin linke tiklayin dostlar.

Sam

One thought on “Siz Malta Yemeklerini tattiniz mi ? Geleneksel Malta Yemekleri Nelerdir ?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: